Tajemství aromaterapie

Vítejte v kouzelném světě vůní. Aromaterapie je metoda celostní péče o člověka, která využívá působení rostlinných silic neboli éterických olejů na živý organismus.

Podle rostliny, z níž pocházejí, a také podle místa původu mají esenciální oleje různé účinky. Zklidňují psychiku, zbavují unavené svaly křečovitého napětí, při nachlazení uvolňují dýchací cesty. Dá se vybrat vhodný olej pro sportovce, ale taky pro děti.

Účinek olejů rozhodně není jen placebo. Éterické oleje jsou složité chemické látky. Jejich molekuly pronikají do lidského těla spolu se vzduchem při dýchání, nebo pokožkou při koupeli či masáži.

Vonné látky mohou být aplikovány buďto ve formě inhalace, nebo přidávány do koupele, či vtírány do pokožky formou masáže.

inhalaci se nejlépe hodí tzv. aromalampa, nádoba, v jejíž spodní části hoří čajová svíčka a ohřívá misku se směsí vody a zvoleného vonného oleje. Správně by miska na vonný olej měla být skleněná, aby bylo možné snadno odstranit zbytky použitého oleje. Misku je třeba vyčistit po každé aplikaci. Neodstraněné zbytky oleje ulpívají na misce, mísí se s novým olejem a práce pak nemá potřebnou čistotu.

Existují i jiné způsoby, jak pracovat s esenciálními oleji. Nakapeme několik kapek do skleněné misky, kterou postavíme na ústřední topení, či ve vodě s vonným olejem vymácháme tenkou látku a necháme ji v místnosti schnout.

Koupel se připraví tak, že do vody přidáme několik kapek oleje. Podobně masážní olej se připravuje smísením kvalitního rostlinného oleje (nejčastěji za studena lisovaného) s několika kapkami vonné esence podle požadovaných účinků.

Pozor, u citlivých lidí mohou éterické oleje podráždit pokožku. Ne všechny oleje jsou pro přidání do koupele vhodné. Zjistěte si vlastnosti konkrétního oleje předem. Výrobci aromaolejů vydávají informační tabulky, nichž najdete údaje, k čemu je který olej vhodný. Nebo se poraďte s profesionálním aromaterapeutem.

Na závěr nabízím přehled několika mých oblíbených vonných olejů a jejich účinků:

Levandule

jedna z nejpoužívanějších silic, na kůži ji lze použít neředěnou, zklidňuje, používá se při nespavosti, bolestech hlavy, migréně, chřipce, dýchacích obtížích, má výrazné hojivé účinky, snižuje krevní tlak, účinná i proti molům. Neužívat v prvních 4 měsících těhotenství.

Citron

osvěžuje, vhodný při duševní námaze, účinný při bolesti hlavy, infekci dýchacích cest, má antiseptické účinky, snižuje krevní tlak, povzbuzuje trávení

Eukalypt

používá se při všech dýchacích obtížích, napomáhá hojení ran, podporuje koncentraci, má příznivé účinky na migrénu, čistí vzduch. Patří k základním esencím v aromaterapii. Neužívat v prvních 4 měsících těhotenství.

Mandarinka, tangarinka

osvěžují, uvolňují napětí, mírní migrénu, vhodné do koupelového a masážního oleje, tangarinka se hodí do dětského pokoje.

Anýz

působí na trávicí trakt, plynatost, má protikřečové účinky, vhodný na kašel a záněty horních cest dýchacích. Vhodné dodržet nízké koncentrace.

Borovice

je antiseptická, pomáhá při nachlazení, rýmě, je vhodná do koupele při svalové únavě a do saunových směsí, dezinfikuje a čistí vzduch.

 

Jak působí aromaterapie na vás?

Tajemství aromaterapie patří do témat
 • John Smithf248 30.09.2017 08:35:09

  You produced some decent points there. I looked on the net to the problem and discovered many people goes together with along along with your web site. aedeagkbdeddgded

 • Bowenova technika na bolesti hlavy Dana 28.09.2011 19:24:20

  Je mnoho různých příčin bolestí hlavy. Proti i hodně silným migrénám pomáhá uvolněním kompletně celého krku Bowenova technika. Často to je omezením prokrvení hlavy i jen spasmy svalů. Bolesti jsou často lokalizovány na určitých oblastech hlavy, tak se dá určit, které svaly za to mohou a velmi snadno je ošetřit. Nejčastěji jsou to svaly trapézové - hlava bolí v týle nebo i na čele, případně i sval kývač, pak je bolest lokalizována na oblast okolo ucha atd. Bowenovu techniku velmi dobře ovládají v Brně v Centru Bowenovy techniky www.bowen-brno.cz


Bolest hlavy patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Bolest hlavy

 • Nika 24.04.2017 13:04 Bolest hlavy

  Na bolest je hlavy je pořádnejúčinnější obyč brufen:)https://www.zbozi…

 • Eliska 15.10.2016 13:10 Bolest hlavy

  No na migernu tam je taky, jukni se natu stranku

 • Nikola 11.08.2016 07:08 Bolest hlavy

  Eliska: To vypada dobre, a jaky presne ten pristoj mas? U nas v rodine by by se to hodilo, dcera s…

 • Eliska 25.07.2016 20:07 Bolest hlavy

  Taky nemam rada prasky, hledala jsem neco jineho na netu a nasla jsem neco na strance d-zdravi.cz,…

 • Jana 13.07.2016 09:07 Bolest hlavy

  Co pouzivate na bolest hlavy? A nemyslim tim nejake prasky, toho jsem docela odpurce

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku