Bolest hlavy a co s ní

Kdo by se ve svém životě nesetkal s bolestí hlavy? Ano, každý z nás to zná, i když třeba každý v jiné podobě. Zejména náhle vzniknuvší bolest hlavy by měla být vždy důvodem, proč navštívit lékaře, jelikož může signalizovat vážné onemocnění.

Typy bolesti hlavy

- primární (jedná se o chronické nebo záchvatovité onemocnění) – migréna, tenzní bolesti hlavy

- sekundární (jako jeden z projevů jiného onemocnění) – meningitidy a meningoencefalitidy, cévní mozkové příhody, mozkové žilní trombózy, neuralgie trojklanného nervu, sinusitidy, glaukom, hypertenze, úrazy hlavy, syndrom spánkové apnoe, stavy po opilosti

Pozor si dávejme na

- náhle vzniklou a prudkou bolest hlavy

- rozvíjející se bolest, která nejde utišit běžnými prostředky

Při výše zmíněných příznacích je vhodné vyhledat odborné vyšetření.

Tip: Jak se zbavit bolesti za 5 minut hlavy

Migréna

Několik předcházejících hodin nebo dní se postižený cítí nepříjemně, může to být například negativní nálada, ale i naopak nepřiměřená euforie, dále ospalost, úzkost, podrážděnost, rozmrzelost, nejrůznější chutě nebo naopak nechutenství.

Poté se dostaví bolest většinou jedné poloviny hlavy, nejvíc v oblasti čela, oka a na spáncích. Bolest bývá přirovnávána k úderům kladivem nebo k píchání špendlíkem. Často bývá doprovázena nevolností a zvracením. Migréna může trvat až několik dnů.

Tenzní bolest hlavy

Spouštěčem je stres, ztuhlé krční svalstvo, únava, přepracovanost a špatný nebo téměř žádný spánek. Bolest to je tupá, postupně narůstající. Postižený pociťuje tlak nebo sevření, bolí ho tzv. každý vlas. Bolest může trvat od necelé hodiny po několik dnů.

Ostatní základní druhy bolestí hlavy:

- „cluster headache“ - mezi nejčastější další bolesti hlavy patří tzv. „cluster headache“ - něco jako salva bolestí hlavy. Bolest to bývá náhlá  a intenzivní, nejvíce je pociťována za okem a na čele. Mizí náhle stejně jako náhle přichází.

- bolesti po úrazech hlavy

- bolesti hlavy po infekčních onemocněních (klíště apod.)

- bolest hlavy způsobená mozkovou mrtvicí, nádorem mozku apod.

- bolest hlavy způsobená nadužíváním léků

- bolest hlavy po zvýšené míře holdování alkoholu

Není dobré bolest hlavy podceňovat, v mnoha případech je třeba navštívit lékaře a vyloučit možné závažné příčiny. Správným způsobem je třeba tuto bolest léčit. Každopádně každá bolest hlavy by měla být řádně vyšetřena!

Foto: Sxc.hu

Bolest hlavy a co s ní patří do témat
 • odstranění příčiny bolesti hlavy kardis 01.03.2016 16:02:30

  odstranění příčiny bolesti hlavy
  bolest hlavy pochází ve většině případů od 1.krčního obratle Atlasu, který je v 99% případů u lidí vymknutý po porodu, ve Švýcarsku objevili a patentovali jediný přístroj a metodu, která skutečně dokáže atlas vrátit zpátky do původní pozice a začít samoregeneraci těla a hlavy, aby docházelo ke správnému prokrvení mozku a tím se odtranily bolesti v hlavě a krční páteři
  u nas tato metoda existuje od MUDr.Filipové, která zdědila celou společnost AtlasPROfilax®, patent i ochranné známky po vynálezci R.-C.Schumperlim a tím se dostala tato metoda i k nám a na Slovensko, je to jediný vynález, který odstraňuje příčinu bolestí hlavy, migrény, páteře bez neurochirurgie a operace 1.krčního obratle Atlasu a opravdu Vám změní život po tělesné i duševní stránce
  odkaz na metodu u nás:
  www.atlasprofilax.net
  www.atlasprofilax.com
  www.atlasprof.cz
  facebook: atlasprofilax - česká republika Alfa

  • Re: odstranění příčiny bolesti hlavy Markéta Kadeřábková 15.10.2017 22:05:09

   Dobrý den,

   chci se zeptat, zda jste na metodě Atlasprofilax někdo byl a jaké s tím máte zkušenosti?

 • sliva 23.02.2016 11:50:14

  Hlavní je dostatečně pít, nejíst moc nezdravého, občas se pohnout a chodit do přírody. Dobré je taky krátké ranní cvičení. Když se ale stane, tak není na škodu si občas nějaké to analgetikum vzít, ale spíš než Ibalgin, který dráždí žaludek, ten Ataralgin.

  • sovina 25.02.2016 21:09:46

   Bolest hlavy často pochází od krční páteře. Proto je dobré ji procvičovat několikrát denně. V případě akutní bolesti je dobrý již zmíněný ataralgin, protože obsahuje i látku uvolňující právě krční páteř.

 • Sona 18.02.2016 18:40:48

  Mně se na bolest hlavy nejvíce osvědčil lék Ataralgin. Vždy pomůže rychle a zatím mě nikdy nezklamal. http://ataralgin.cz/

 • Konec s bolestí hlavy Jiri 16.04.2015 19:24:30

  Ahoj, chci se s vámi podělit, jak jsem se zbavil otravné bolesti hlavy, kterou jsem trpěl asi 2 roky. Dříve jsem nic takového neznal a ani jsem neměl pochopení pro někoho, kdo tím trpí - měl jsem za to, že ten člověk nedodržuje pitný režim a podobné rady. Až to postihlo mě, bolesti hlavy se opakovaly, až jsem začal i brát léky proti bolesti a to jsem silným odpůrcem těchto chemikálií. Prostě jsem hledal úlevu, přestal jsem pít alkohol i příležitostnému kouření jsem dal sbohem a nic. Až jsem narazil na online program, který mi skutečně pomohl a odstranil tento problém na pořád(alespoň již 3 měsíce zatím nic). Udělal jsem si pár jednoduchých cvičení a od té doby jsem v pohodě, jednou asi před měsícem se mi to vrátilo tak jsem udělal 15 minut cvičení a bolest odezněla. Nechápu to, ale je to tak, neuvěřitelně mi to pomohlo a tedy velice, velice DOPORUČUJI. Dal jsem i článek na můj blog
  http://jiriskrabanek.cz/jake-jsou-nejvetsi-tlaky-na-moderni-zenu/

 • prasek Karinmarin 19.08.2014 16:43:01

  Já na bolest hlavy pokaždépoužívám toto baleníprášků:http://www.gigalekarna.cz/produkt/ibalgin-400mg-100-tablet/, pokaždé bolest odezní.

 • jak na bolest hlavy Libor 25.02.2014 10:25:58

  Bolest hlavy může způsobovat jen nedostatečný pitný režim. Proto dříve než si vezmete "zázračnou" pilulku, zamyslete se nad tím, jestli pijete dostatek čisté vody.
  http://www.celostnimedicina.cz/co-je-dehydratace.htm

  • Re: jak na bolest hlavy Jitka Suchánková 25.02.2014 14:15:26

   Ano, jedna z příčin bolesti hlavy může být i nedostatečný přísun tekutin, stejně jako práce v uzavřeném prostředí bez přístupu čistého vzduchu (a ještě třeba i navíc s toxickými látkami), celodenní práce nebo hry na počítači, sledování televize ap. Je důležité tedy nezapomínat na vodu, čistý vzduch a pohyb.
   Jitka Suchánková


Bolest hlavy patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Bolest hlavy

 • Nika 24.04.2017 13:04 Bolest hlavy

  Na bolest je hlavy je pořádnejúčinnější obyč brufen:)https://www.zbozi…

 • Eliska 15.10.2016 13:10 Bolest hlavy

  No na migernu tam je taky, jukni se natu stranku

 • Nikola 11.08.2016 07:08 Bolest hlavy

  Eliska: To vypada dobre, a jaky presne ten pristoj mas? U nas v rodine by by se to hodilo, dcera s…

 • Eliska 25.07.2016 20:07 Bolest hlavy

  Taky nemam rada prasky, hledala jsem neco jineho na netu a nasla jsem neco na strance d-zdravi.cz,…

 • Jana 13.07.2016 09:07 Bolest hlavy

  Co pouzivate na bolest hlavy? A nemyslim tim nejake prasky, toho jsem docela odpurce

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku