Jak se zbavit bolestí hlavy

Neznám snad nikoho, kdo by nevěděl, jaké to je, když pořádně bolí hlava. Máte pocit, že se vám rozskočí na dvě půlky, sebemenší hluk vám připadá jako metalový koncert, o hrozné únavě ani nemluvě. Jak si od bolesti co nejúčinněji pomoci, to ale ví málokdo.

Příčiny bolesti hlavy

Pro správnou pomoc při bolesti hlavy je především nutné zjistit příčinu bolesti. Když za sebou máte prohýřenou noc, je její původ nasnadě. V tom případě pomáhá klid na lůžku, dostatek tekutin a lehká strava a bolest za několik hodin sama odezní. Co však dělat, když vás bolest hlavy přepadne zcela nečekaně a znemožňuje vám vykonávat denní povinnosti?

Příčiny bolesti dělíme na primární (migréna, tenzní bolest hlavy, apod.) - které se vyskytují bez souvislosti s jiným onemocněním a sekundární – vyskytující se po úrazech, nebo jako jeden z příznaků  jiného onemocnění (např. horečnatých stavů, encefalitidy, mozkových nádorů, očního zákalu, zánětu vedlejších dutin nosních).

Primární bolest hlavy může mít mnoho příčin. Mezi ty hlavní patří stres, špatný spánkový režim, špatné držení těla, alkohol a kouření, stravovací návyky, hormonální změny a také některé léky. V případě, že nemáte jiné onemocnění, infekci, či další možné příčiny bolesti hlavy, doporučuje se dodržovat několik zásad, které mohou zmírnit její četnost a intenzitu.

Jak zabránit bolestem hlavy

Stres – Snažte se vyhýbat přílišnému stresu, konflikty řešte co nejdříve a naučte se odpočívat a relaxovat. Vhodná je například jóga.

Spánek - Neměl by být ani moc krátký, ani dlouhý, pokud možno v jednom celku. Abyste se vyhnuli bolesti hlavy od krční páteře, je třeba investovat do vhodné matrace a polštáře. Potřeba  spánku je individuální, ale u dospělého člověka se doporučuje rozmezí 7 – 8 hodin denně.

Špatné držení těla – dnešní životní styl pohybu nepřeje, myslete tedy na každodenní fyzickou aktivitu, pohyb na čerstvém vzduchu a v případě bolestí páteře zkuste rehabilitační cvičení.

Alkohol a kouření – cigarety, pivo a červené víno jsou považovány za viníky mnoha bolestí hlavy. S alkoholem tedy opatrně a v případě sklonům k migréně je lepší ho vynechat úplně.

Stravovací návyky – vypusťte potraviny, které vám způsobují bolest hlavy, a stravujte se pravidelně. Do jídelníčku zařaďte co nejvíce ovoce a zeleniny. Vhodnými doplňky jsou hořčík a vápník. Doporučují se také bylinkové čaje (např. heřmánek, meduňka).

Hormonální změny – zejména u žen v přechodu je dobré poradit se s odborníkem o vhodné terapii.

Léky – dávejte si pozor při déletrvající bolesti na nadužívání některých léků na bolest, mohou se totiž stát příčinou další bolesti.

Je-li bolest hlavy náhlá a velmi silná, opakující se nebo má-li tendenci se zhoršovat, je třeba navštívit lékaře, aby vyloučil možné závažné onemocnění, která bolest hlavy způsobují. Někdy pomůže jen běžný pohovor, většinou však lékař pro jistotu zvolí některou z vhodných diagnostických metod (CT,  EEG, magnetická rezonance, či rentgen krční páteře), aby lépe odhalil příčinu bolesti, a mohl tak stanovit způsob léčby.

Jak se zbavit bolestí hlavy patří do témat
 • Chrom a bolest hlavy Linda 28.02.2018 22:25:10

  Bolest hlavy může způsobittaky nedostatek chromu. Mnoholidí o tom neví, ale tenhlestopový prvek je pro tělodost prospěšný a dokoncepotlačuje chuť na sladké apodporuje hubnutí. Dalšíinformace najdete třeba tady-https://www.eushops.cz/chrom-prevence-nemoci-pouziti

 • Anežka 10.09.2015 12:53:19

  :) No to se u nás říká :)
  Dělám sekretářku, takže převážně celý den v práci sedím, pokud zrovna nevařím kafe nebo něco netisknu...
  A odnášejí to záda a ted mě začala pobolívat hlava...někdy je to fakt silná bolest.

  • Re: Bětka 14.09.2015 09:14:23

   Jo tak to máš od krční páteře asi?
   Hele zkus Atalargin ;-) Ten je takový šetrnější a zabírá zaručeně.

   • Re: Re: Anežka 16.09.2015 12:46:48

    Jo? Tak já ho zkusim teda koupit a uvidím, zeptám se na to v lékárně.
    Dík

    • Re: Re: Re: Bětka 21.09.2015 10:17:10

     Zkus rozhodně, pak dej vědět, jestli to je ok :)

     • Re: Re: Re: Re: Anežka 23.09.2015 13:57:13

      Tak ho mám doma, zatím jsem ho nepotřebovala, ale v lékárně paní říkala taky, že lidi hodně kupují, právě kvuli menší pravděpodobnosti žaludeč. vředů.

      • Re: Re: Re: Re: Re: Bětka 25.09.2015 12:22:51

       Tak vidiš :)
       Hlavně, at pomáhá. Tak ahoj

 • Anežka 07.09.2015 14:38:46

  Co vám pomůže na bolest hlavy? Jaký prásek je spolehlivý a není to takový "driják" pro tělo, prosím?

  • Re: Bětka 08.09.2015 12:33:27

   driják :D haha..to jsem dlouho neslyšela :-)
   A to máš často bolesti? Nebo jen občas? Není to z toho, že málo piješ?

  • Re: Bětka 08.09.2015 12:33:27

   driják :D haha..to jsem dlouho neslyšela :-)
   A to máš často bolesti? Nebo jen občas? Není to z toho, že málo piješ?

 • Bolesti a jak na ně? Strelec056 31.07.2014 06:39:20

  Všem, kteří by rádi udělali něco se svými bolestivými stavy, doporučuji navštívit na Faceboku nově vzniklou skupinu (chronické bolesti), která se snaží pomoct v této oblasti zdraví. Přeji hodně úspěchů

 • bolesti hlavy Karel 09.03.2012 11:27:21

  Rady jsou to možná dobré,ale jak spát 7hodin nepřetržitě,to prostě nechápu. Nespavostí trpím asi 30let a nikdo z lékařů mi ještě nepomohl,
  kromě nějakých dryjáků na spaní,po kterých si ráno připadáte jako po
  opici. Nepiji, nekouřím, ve zdravotnictví jsem dělal 10 let v domění, ža se
  nespavosti nějak zbavím. Nezbavil. Spím max.3 až 4hod. a to se ještě asi
  2x vzbudím. Samozřejmě ve dne nespím, ani náhodou. Je to na hlavu!!!

  • Re: bolesti hlavy Zuzana 22.03.2012 21:04:44

   Dobrý den,
   ano, někdy je to problém. Po narození syna jsem spala několik let takto přerušovaně a čím více mě to rozčilovalo, tím více jsem se budila. Bolesti hlavy s tím spojené sám znáte. Prostě děs. Pomohlo se prostě nerozčilovat. Večer, když nemohu usnout, tak si lehnu a odpočívám a říkám si, že alespoň zrelaxuji...No a v noci, když se vzbudím tak jsem se naučila prostě jen odpočívat a počkat až bude ráno..s tímto přístupem jsem většinou znovu usnula. Nevím samozřejmě, zda-li nemáte nějaké jiné příčiny nespavosti, ale možná by stálo za to vyzkoušet...

 • bolest hlavy sandra 09.03.2012 15:05:15

  hlava mě bolí víc jak rok,v noci mě bolest budí,je to šílený a když jsem navštívila lékařku,tak se na mě ani nepodívala a řekla mi že hlava bolí každýho i jí!!! mám si koupit prášky a hotovo.To dělám vlastně pořád,jen jsem chtěla vyšetření hlavy. Jak se zbavit stresu mi někdo poradí?

  • Re: bolest hlavy Zuzana 22.03.2012 21:01:44

   Dobrý den,
   ano, zbavit se stresu zní jako otřepaná fráze. Nejde však o to stres ze svého života úplně vymazat, to samozřejmě nejde. Jde o to se s ním naučit pracovat a umět si od něj ,,odpočinout". Dobré zkušenosti mám s Jógou, ale také relaxační cvičení, které se dají naučit velmi pomáhají.

 • bolesti hlavy Vláda 10.03.2012 14:32:38

  Po úrazu hlavy trpím už 3 rok bolestmi hlavy,.prodělal jsem všechna vyšetření která by mohla být příčinou ale na nic se nepřišlo Přitom nepiji ani nekouřím a sportuji.Bolest hlavy přichází ve dne i v noci.Někdy ani léky nezaberou.Lékař mi nabídl antidepresiva a to už jsem rezignoval.Někdy nevím jak dál a život se mnou je utrpení.Napadají mě myšlenky že to tady skončím .Nevím jak dál, když už není kam se obrátit...

  • Re: bolesti hlavy Zuzana 22.03.2012 20:59:30

   Dobrý den, doporučuji nic nevzdávat. Bolesti hlavy mohou mít mnohé příčiny. Vím, co čem mluvím. Někdy pomůžou doktoři, jindy cvičení. Je však třeba najít to správné. Také přístup k životu může bolesti způsobovat. Každý jsme na vnímání problémů různě citliví a někomu mohou způsobovat úporné bolesti hlavy tzv. ,,bez příčiny". Důležité je to nevzdat, ač se to lehce říká. Zkuste najít doktora, který nebude koukat jen na rentgeny a obrázky z vyšetření, ale zkusí se na problém podívat celkově. Přeji hodně štěstí a brzké uzdravení!

 • Na - bolest hlavy Šaman 20.03.2012 10:06:40

  Jak jsem se dočetl jinde,tak při úporných bolestech hlavy můžete na pár dnů vyzkoušet - bezlepkovou dietu - ...Pokud to pomůže,tak máte smůlu a budete ji muset držet stále...jinak se úporné bolesti vrátí...za vyzkušení to jistě stojí !!!!

 • Bolí, bolí, stále bolí Andělínka 15.03.2012 17:08:32

  Bolí mne ta moje hlavička stále a furt. Zkoušel jsem již mnohé a stále to není ono pravé orěchové. Nějdy je to lepší, někdy nikoliv. Takže proč nezkusit ještě něco navíc, žeanop. Tedy zkusím a uvidím. Díky za rady.

 • Ach ta hlava Richard 15.03.2012 17:01:53

  Kdyby mne ta moje hlava tak stále nebolela, co bych za to dal. No musím se spokojit s dobrými radami a hlavně je vyzkoušet. Což jsem již několikrát podstoupil ale doposud marně. Střídám šamany, druidy, medicinmany, kořenářky, lékaře, vyznavače Ptaha, Imanuela, Tutanchamona, Aristotela, Hippokrata, Mesmera, Ratha etc. No nic zkusím ještě uvedené rady a postupy snad to bude k něčemu.

 • bolest hlavy Stanislava 15.03.2012 15:47:06

  Trpím častými bolestmi hlavy a to hlavně večer a v noci. Často nemohu usnout a tak jakákoliv dobrá rada se velmi hodí. Proto jsem uvítala soubor rad a názorů prezentovaných v uvedeném přehledu od Z.Šimikové. Pokusím se řídit praktickými pokyny a názory a uvidím zda to bylo k něčemu. Snad ano.


Bolest hlavy patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Bolest hlavy

 • Nika 24.04.2017 13:04 Bolest hlavy

  Na bolest je hlavy je pořádnejúčinnější obyč brufen:)https://www.zbozi…

 • Eliska 15.10.2016 13:10 Bolest hlavy

  No na migernu tam je taky, jukni se natu stranku

 • Nikola 11.08.2016 07:08 Bolest hlavy

  Eliska: To vypada dobre, a jaky presne ten pristoj mas? U nas v rodine by by se to hodilo, dcera s…

 • Eliska 25.07.2016 20:07 Bolest hlavy

  Taky nemam rada prasky, hledala jsem neco jineho na netu a nasla jsem neco na strance d-zdravi.cz,…

 • Jana 13.07.2016 09:07 Bolest hlavy

  Co pouzivate na bolest hlavy? A nemyslim tim nejake prasky, toho jsem docela odpurce

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku