Z čeho vzniká běžná bolest hlavy?

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Odkud se bere běžná bolest hlavy? Co ji může způsobit? Pokud pomineme některé zdravotní problémy, které může bolest hlavy doprovázet, existuje řada běžných situací či návyků, které k rozvoji bolesti hlavy přispívají.

Vaše osobnost

Některé osobnostní rysy, jako například určitá tvrdost, zdrženlivost, sklony k nutkavému chování, mohou být spojeny s častějším výskytem bolestí hlavy. Pokud se to týká právě vás, je na čase začít s nějakým relaxačním cvičením.

Orgasmus

V jednom z dotazníků uvedlo 46 % lidí trpících bolestmi hlavy, že u nich tyto obtíže vyvolává obzvláště dobře prožitý sex. Jde o bolest hlavy vzniklou z určitého fyzického přetažení, podobnou bolest zřejmě zažívají třeba vzpěrači.

Odpočinek

Někteří trpí bolestmi hlavy kdykoliv přeruší běžnou rutinu všedního dne a začnou “příliš” odpočívat. Odborníci radí dodržovat rozumný spánkový rytmus i ve dnech volna. Zůstávat v posteli do pravého poledne nemusí být vždy ten nejlepší nápad.

Dehydratace

Dodržování rozumného pitného režimu je dobrou cestou k životu bez bolesti hlavy. Nezapomeňte, že spoustu tekutin lze doplnit i z ovoce a navíc tím získáte řadu dalších potřebných látek.

Vynechání jídla

Hlad a nízká hladina cukru v krvi jsou nejčastějšími spouštěči bolesti hlavy. Proto nezapomínejte mít po ruce alespoň něco malého do žaludku, pokud hrozí, že se nezvládnete včas najíst.

Příliš mnoho kofeinu

Někomu trocha kávy pomáhá bolest hlavy oddálit, ale příliš mnoho kofeinu může naopak bolest hlavy vyvolat. Pokud jste závislí na vysokých dávkách kofeinu, postupně počet káv regulujte.

Nedostatek spánku

Pokud spíte méně než 6 hodin denně, jste vystaveni mnohem častější a výraznější bolesti hlavy než ti, kteří mají průměrně 8 hodin spánku. Podobně ti, co spí výrazně déle, se také potýkají s bolavou hlavou.

Málo aktivního pohybu

Nedostatek aktivity během dne je spojen s častější bolestí hlavy, to je vědecky dokázáno. 20 až 30 minut kardio cvičení uvolní stres, prokrví mozek, vyplaví endorfiny a sníží riziko bolesti hlavy.

Nadváha

Podle současné studie ženy se střední nadváhou (BMI 30) mají o 35 % větší riziko bolesti hlavy než ty s nižší váhou. Při BMI nad 40 se riziko zvyšuje na 80 %.

Nevhodné potraviny

Některé potraviny (zralé sýry, sušené ovoce, určité typy salámů, víno) obsahují látku zvanou tyramin. Ta způsobuje konstrikci cév a to přispívá k bolestem hlavy. Tyto bolesti způsobují i potraviny obsahující umělé sladidlo aspartam.

Z čeho vzniká běžná bolest hlavy? patří do témat
 • oční výživa Petra 13.02.2013 12:10:23

  Anebo to můžou být i oči. Mě také furt bolela hlava a nakonec jsem zjistila že to mám od unavených očí. Začala jsem užívat oční výživu ocutein brillant a je to mnohem lepší už po měsíci užívání.

 • Pomáhá Eva 11.02.2013 15:20:59

  Pokud jde o běžnou bolest hlavy, nejlépe a nejrychleji bez použití analgetik, Vám pomůže Magnesium 375 forte with.vit C /obsahuje i B6/, je to rychlý účinek, dobře chutná, ale pozor na záměnu, mohou Vám nabídnout jiné a to už není ono. Zdravím

  • Re: Pomáhá kao 11.02.2013 18:32:53

   To, že hořčík pomáhá i při bolení hlavy, se ví už hodně dávno. Jen se to málo praktikuje. Ale zrovna tento přípravek nic moc.

 • Bolesti hlavy Jiří Dopita 09.02.2013 13:17:02

  Drtivá většina bolestí hlavy je z psychiky. Tedy z přetěžování psychiky a z toho fyzická bolest. Psychosomatický projev, jestli je to napsáno správně. Sám jsem s tím měl problém a jakmile jsem skončil pracovní proces, skončila bolest hlavy. Jenže nejen minulí, ale i současní doktoři to neuznávají

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Bolest hlavy patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Bolest hlavy

 • Nika 24.04.2017 13:04 Bolest hlavy

  Na bolest je hlavy je pořádnejúčinnější obyč brufen:)https://www.zbozi…

 • Eliska 15.10.2016 13:10 Bolest hlavy

  No na migernu tam je taky, jukni se natu stranku

 • Nikola 11.08.2016 07:08 Bolest hlavy

  Eliska: To vypada dobre, a jaky presne ten pristoj mas? U nas v rodine by by se to hodilo, dcera s…

 • Eliska 25.07.2016 20:07 Bolest hlavy

  Taky nemam rada prasky, hledala jsem neco jineho na netu a nasla jsem neco na strance d-zdravi.cz,…

 • Jana 13.07.2016 09:07 Bolest hlavy

  Co pouzivate na bolest hlavy? A nemyslim tim nejake prasky, toho jsem docela odpurce

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku